Program

Čt 17. 10.

Borne by tempest, Raeppen, Instinct primal & Purba

19:00
Událost na Facebooku
Lykotwor
uvádí

R Æ P P E N
(země Sámů)

B O R N E B Y T E M P E S T
(Česko)

I N S T I N C T P R I M A L / P U R B A
(Česko/Rusko)


společně s uvedením a křtem MC alba "Borne By Tempest"

Hrdelní zpěvy rozlévající se do nejzazších zálivů našich duší. Fragmenty starobylého folku s primitivními motivy vytesané do bezejmenné řeči souzvučí a vyřezané do náručí našeho nejhlubšího nepostihnutelného jsoucna, ale i temný vulkanický a mrazivý drone zmrzlý do morku uhle, či nekonečně valící se masy dark ambientních morén. To vše i mnohem více bude možno spatřit a slyšet v tento v mnoha ohledech nevšední večer, kterýžto se koná v rámci společného turné Ræppen a Borne By Tempest. Nechte se ztratit a zalijte svými tajícími smysly netušené kaverny vašeho vlastního nevědomí.

RÆPPEN
nomad lands
Saami ritual hypnoambient
https://raeppen.bandcamp.com/album/adjagas-ovdalgo
https://raeppen.bandcamp.com/track/davvebiegga-ii

Sami influenced Shamanic drones using voice and percussion. This mixed with modern music technology to create hypnotic soundscapes... Ræppen, is the work of a Nomadic travelling Shaman who travels the planet playing ritualistic drones. Not much is known of the Shaman but when the ritual is performed the Shaman will use hypnotic rhythms to develop a trance like state to be at one with the spirit world.


BORNE BY TEMPEST
CZ, Zábřeh n.M./Kouřim
immersion of darkdrone & proto-folk
https://bornebytempest.bandcamp.com

Borne By Tempest je hrubým syrovým (ne)hudebním tělesem stavícím na praforemnosti, tedy jakýchsi základních neopracovaných kamenech na nichž stojí vše, co přišlo poté. Svým niterním rozpoložením a souzněním se tak ocitají na prahu všech pramenů a úsvitu věků. S pomocí mnoha hudebních interpretací, postupů a nástrojů zhmotňují své cítění do jednoduchých motivů, přičemž inspiraci čerpají z bezedné studnice přírody a sebe sama. Výsledkem je hypnotická ritualistická fúze folku a jeho dávných bezejmenných odrůd, drone, dark ambientu či nehudby s otisky přírodních živlů či zvuků animální říše a jejich obyvatel v jejich nespoutaných hájemstvích.

Na koncertě představí nejen nový program, ale především pokřtí kazetové album "Borne By Tempest" na jejich vlastním vydavatelství Kruh Samorostu (KS001).
https://www.discogs.com/release/14197358


INSTINCT PRIMAL/PURBA
CZ/RU, Kutná Hora/Moskva
music of sanctity and industrial psyche
http://instinctprimal.com
https://www.youtube.com/user/purba999
http://soundartist.ru/projects/purba

Instinct Primal is a main noisebient solo project of Czech musician, performer, remixer and mastering engineer Jan Kruml. Instinct Primal was created in with inspiration from the post-industrial and dark ambient scene, but it continually develops it's own signature sound-worlds. Utilizing very personal original field recordings as primary source material, Kruml is able to pull out everything from fine lines of melody to networks of noise. These recordings come to life, sometimes through subtle electronic manipulation, sometimes purely on their own. Either way, the result has been a series of uniquely brooding compositions.

The project called Purba, created in 1996, was the first in Russia to perform the music of ancient sacred ceremonies of Tibetan tradition. Since then, the original idea has undergone some transformation: there were many concerts, reflections. Currently, Tegin's Phurpa project reproduces the Tibetan ritual tradition in its pure form, and the Purba project plays Tibetan ritual-industrial music. Maybe it sounds a little absurd: what kind of industry can be in Tibet... But if you compare the sounds that the Tibetans have reproduced for centuries (thousands of years) with the sounds of modern industrial civilization, they have a certain similarity. During the ritual Purba uses handmade instruments, a gas tank with strings, pipes and drums. This is not just music, but rather a mystical spiritual practice built on vibrations and living breathing.

The duo recorded "Sky Burial" and "Forest Ritual" and as Myasorubka played various concerts.


program:

19:30 Instinct Primal/Purba
20:15 Borne By Tempest
21:00 Ræppen

Koncert v rámci společného 2019 turné Ræppen & Borne By Tempest "Whilom Heard, Echo For Aye".

17.10. Česko, Praha, Klubovna
18.10. Německo, Berlin, WorldWideWidow
19.10. Německo, Görlitz, Basta
20.10. Německo, Dresden, Luther 33


├┬┴┤
└┬┼┘


kontakt: phutureunknown / a t / roughgrain / d o t / com
vizuální a lyrický projev Riot.Pixel aka Ætyr, Lykotwor/Kruh Samorostu @ Eastern Analog/Phuture Unknown, MMXIX