Program

St 2. 9.

Bardzo fajný letní kino: Říkejte mi Marianna

19:30 | 50 Kč
Událost na Facebooku
Bardzo fajný léto 2020: polské dokumenty & diskuze & delikatesy ♥ Zapraszamy serdecznie! ♥
 

(Polsko 2015 |75 min., polsky, české titulky)

Atraktivní čtyřicetiletá žena, která se za cenu velké oběti rozhodla splnit si životní sen – být sama sebou. Znepřátelila si vlastní rodiče a ztratila blízké, když podstoupila dlouho touženou změnu pohlaví. Film se divákům snaží umožnit pochopit nesnadná rozhodnutí, kterým Marianna musela čelit. Zatímco v první, inscenované linii se žena prostřednictvím autobiografické divadelní performance vyrovnává s vlastní minulostí, v druhé, čistě dokumentární, je naopak konfrontována s nečekanými zvraty a svízelnými situacemi, před které ji osud postavil. (MFDF Ji.hlava)

režie: Karolina Bielawska

Předfilm z partnerského festivalu Filmowe Podlasie Atakuje. Poeticky laděné vyprávění popisuje příběh mladé dívky Łucji, která je vychovávána svou matkou v přísných podmínkách. Jejich každodenní činností je starost o pozemek, modlení či práce v domácnosti. Jak se jejich život změní s příchodem skupiny Romů do vesnice? To se dozvíte ve filmu Kwiat jednej nocy režisérky Natalii Szada.

Po projekci bude následovat tematická diskuze. Hostem bude kulturní manažerka, aktivistka v oblasti lidských práv a bývalá viceprezidentka polské celonárodní organizace LGBTQ Kampania Przeciw Homofobii Anna Urbańczyk. Pozvání přijala i Lenka Králová, softwarová vývojářka, spoluzakladatelka nově vzniklého YouTube kanálu V Tranzu, členka organizace Trans*parent a také žena, která se minulý rok rozhodla pro tranzici a v současné době prochází hormonální terapií.

Vstupné na místě: 50,- (pozor, platba pouze v hotovosti, bez rezervací a předprodeje).

Kapacita kina podle aktuální koronavirové situace. Doporučujeme s sebou deku, teplé oblečení a pro jistotu v kapse roušku. V případě špatného počasí se projekce přesouvá dovnitř do sálu.

Harmonogram:

- 19.30 start akce, delikatesy

- 21.00 začátek projekce

- diskuze po skončení filmu